You are currently viewing Kuidas ennast kaitsta koroonaviiruse eest?
Nebumed inhalaatorid

Kuidas ennast kaitsta koroonaviiruse eest?

31. detsembril 2019 Hiinas Wuhanis alguse saanud koroonaviiruse (COVID-19) puhang põhjustab inimestel respiratoorseid haigusnähte ja ohustab inimesi kogu maailmas. Koroonaviirusel puudub tunnustatud ravi, leevendada saab vaid sümptomeid ja nakatumist on võimalik vältida.

KOROONAVIIRUSE SÜMPTOMID
Sõltuvalt haiguse kulgemise raskusest on levinud sümptomid hingamisraskused, palavik, väsimus, kuiv köha, lõhna- ja maitsetaju kadumine. Harvem ka ülemiste hingamisteede nakkusega seotud sümptomid nagu nohu. Esimesed sümptomid ilmnevad 14 päeva jooksul, keskmiselt 5 päeva möödudes.

MIDA TEHA, ET KOROONAVIIRUSESSE NAKATUMIST VÄLTIDA?
Kõige parem viis enda kaitsmiseks on oma tervise eest hoolitseda elades tervislikult (tervislikult süüa ja liikuda) ning jälgides samu reegleid ja hügieeninõudeid, mis gripi või teiste hooajaliste viiruste puhul. 

1. Pese käsi regulaarselt ja põhjalikult.
Kätepesu on oluline nii kodus, kui avalikes kohtades, kus tuleks sellele veelgi suuremat tähelepanu pöörata. Tõhusaks kätepesuks tuleks kindlasti kasutada seepi, ning kätepesule võiks kuluda vähemalt 20-40 sekundit. Hõõrumisel tuleks tähelepanu pöörata ka sõrmevahedele ning küünealustele. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse.

2. Hoia eemale haigetest inimestest ja rahvarohketest kohtadest. 

Viirus levib peamiselt lähedasel kontaktil nakkuskahtlase inimesega, kellel on nakkusele iseloomuslikud sümptomid, eelkõige köha. Kuna koroonaviirus levib kõige efektiivsemalt piiskade kaudu, mis tekivad köhimisel ja aevastamisel, võib haigele inimesele liiga lähedal olles need sisse hingata.

3. Ära puutu kätega oma nägu
Uuringud näitavad, et viirus suudab pindadel vastu pidada päevi, mistõttu võib nakatuda ka inimene, kes puutub viirustega kaetud pinda ning seejärel oma nägu katsub.

4. Abi on näomaski kandmisest
Kuna viirus püsib õhus elujõulisena 30 minutit, peaksid inimesed kandma näomaske. Näomask aitab takistada suuremate piiskade limaskestadeni jõudmist.

KUIDAS KOROONAVIIRUST RAVIDA?

Koroonaviirusele endale ei ole otsest ravi. Sümptomeid nagu köha ja palavik saab leevendada läbi käsimüügiravimite. Köha leevenduseks võib kasutada jaheda auruga inhalaatorit. Inhalaatorist väljuv jahe soolveeaur alandab bronhide limaskestade turset, võimaldab paremini hingata ja leevendab haige enesetunnet. Lai valik jahedat auru tekitavaid võrktehnoloogial inhalaatoreid ja sinna sisse käivat füsioloogisi lahuseid leiab inhalaatoritele spetsialiseerunud e-poest https://www.nebumed.ee/pood. Kõiki inhalaatororeid võivad kasutada nii lapsed kui täiskasvanud. Juhtmevaba USB-juhtmega laetavat inhalaatorit on mugav kasutada pikali asendis nii kodus kui väljasõidul.

E-poest tellides jõuab tellimus pakiautomaadi kaudu kohale paari päevaga.

Tervist puudutavate küsimuste korral helistage perearsti nõuandetelefonile 1220.