You are currently viewing Inhalaator ja füsioloogiline lahus
füsioloogilise lahuse ampullid inhalaatorisse

Inhalaator ja füsioloogiline lahus

Inhalaator ei kuulu enam ainult astmaatikute igapäevaellu – see meditsiiniseade kergendab tunduvalt laste ja tervenemist kõikvõimalikest viirushaigustest ning pakub leevendust mõnede tõbede korral ka täiskasvanutele. Inhalaator on abivahend, mis muudab vedela ravimi uduks, mida on lihtne sisse hingata.

Mida inhalaatoris kasutatakse?

Sõltumata inhalaatori tüübist kasutatakse enamasti 0,9% naatriumkloriidi (NaCl) ehk füsioloogilist lahust, rahvakeeli soolalahust. Füsioloogiline lahus on kõige tavalisem lahus, mida inhalaatoris kasutatakse- köha ja nohu korral. Soolveeaur niisutab hingamisteid ja nina limaskesti ning jahe aur alandab turset ninas ja limaskestades. Köha puhul aitab soolveeaur röga lahtistada ning seda on siis lihtsam välja köhida. Soolveeaur vähendab ebamugavust kurgus, kui kurk on haiguse ajal valulik ning leevendab hästi nö kuivast köhast tingitud äritust kurgus.

Füsioloogiline lahus koosneb destilleeritud veest ja naatriumkloriidist ehk soolast. Kuna füsioloogiline lahus ei ole ravim, see on kõrvaltoimetevaba, siis võib seda kasutada mitu korda päevas. Füsioloogiline lahus on olemas väikestes ampullides ja suuremates pudelites ning see on käsimüügis nii apteekides kui osades toidu- ja veebipoodides.

Kui inhalaatori keskmine pihustatavate osakeste suurus on vähem kui 5 μm, võib inhalaatoris kasutada ka erinevat tüüpi retseptiravimeid, mis on arsti poolt soovitatud. Pihustatavate osakeste suurus näitab, kui peenikeseks uduks ravim muutub. Mida väiksemad osakesed, seda sügavamale hingamisteedesse ravim liigub ja seda tõhusam see on. Ravimikambrisse lisatud ravimiga on seadme kasutamise mõju tõhusam, kui füsioloogilise lahuse mõju, kuid sõltuvalt ravimist, võib esineda kõrvaltoimeid. Ravimi kasutamisel tuleb hoolikalt lugeda ravimi infolehte, kõrvaltoimete esinemisel lõpetada inhalaatoriga ravimi manustamine ning kontakteeruda arstiga.

Kas eelistada füsioloogilist lahuse ampullid või suurem pudel?

Füsioloogilise lahuse ampullid on tavaliselt 5ml kogustes ampullides. Ampullid on steriilsed, säilivad kaua ning riknemist ei juhtu. Üks ampull- 5 ml on üldjuhul piisav kogus ühe auruprotseduuri jaoks ning ampulle on mugav inhalaatoriga kaasa võtta, kui auruprotseduuri on vaja teha kodust väljaspool.

Suurem pudel (0,5/ 1l) füsioloogilist lahust on küll oluliselt säästlikum, kuid ühe haigusperioodi jaoks on see koguseliselt väga suur ja jätkub pikaks ajaks. Suurt pudelit pidevalt avades võivad sinna sattuda bakterid, mis võivad vees kasvama ja paljunema hakata. Sellest saab aru siis, kui pudelis olev vesi on häguseks läinud ning sellisel juhul ei tohiks seda edasi kasutada.
Ampullid on steriilsed, säilivad kaua ning riknemist ei juhtu.

Kas inhalaatorisse võib panna taimeteed või eeterlikke õlisid?

Ravimtaimeteed sisaldavad lisaks ballastaineid ja seetõttu ei soovita neid inhalaatorisse panna. Parem on teed kasutada seda tassist juues.
Osades inhalaatorites võib kasutada eeterlikke õlisid (nt kompressor või ultraheli inhalaatorites kui juhend seda lubab). Võrk-tehnoloogiaga inhalaatorites eeterlikke õlisid kasutada ei tohi, sest õli on raske võrgu pealt kätte saada ning see võib inhalaatori ravimikambri töövõimet vähendada.


Nebumed e-poes on müügil füsioloogilised lahused ja lai valik inhalaatoreid, millega võib manustada vajadusel ka ravimeid.