You are currently viewing Haukuva köhaga larüngiit

Haukuva köhaga larüngiit

Larüngiit ehk kõripõletik on meie kliimas väga sage haigus, mille puhul haigestub kõri piirkond kus tekib häälepaelte ja limaskesta turse. Kõripõletikku tekitavad tavaliselt viirused, harvem bakterid ning seda esineb nii lastel kui täiskasvanutel.
Täiskasvanutel alab äge kõripõletik tavaliselt kurgu ja kõri piirkonna valulikkusega. Kurk on kuiv ja tundub kare, hääl muutub kähedaks või kaob. Võib kaasneda üldine halb enesetunne, palavik, pea- või lihasvalu, nohu ning madalahäälne haukumist meenutav köha. Haigus kestab keskmiselt 3-10 päeva.Väikelaste puhul võtab tavaline nohu-köha hirmutava pöörde ootamatult keset ööd ja sümptomid võivad progresseeruda ülikiiresti. Kurk on kuiv ja võib olla valulik, neelamine  võib muutuda raskeks. Lisaks tekib erilise kõlaga nö ´´haukuv´’ köha. Larüngiidiga kaasnev kõri limaskesta turse on väikelastele eriti ohtlik seetõttu, et nende kõri on veel anatoomiliselt kitsas ning väiksemgi turse ahendab hindamisruumi kõrispiirkonnas ja see võib viia hingamisraskusteni, mille tunnuseks on ´´lõrisev´’ või vilisev hingamine. Raskendatud on just sissehingamine. Selline hingamine on hirmutav iga lapsevanema jaoks  aga oluline on jääda rahulikuks ja jälgida lapse enesetunnet. Õhupuuduse tõttu võib lapse üldseisund halveneda kiiresti, huuled võivad muutuda sinakaks ja laps võib muutuda loiuks, juhul on vaja kiiresti kutsuda kiirabi.

Äge larüngiit tekib tavaliselt 1-5 aastastel lastel. Hiljem on nende hingamisteed juba laiemad ja nii suurt turset ei teki. Larüngiiti pole võimalik ennetada, aga kui last äge larüngiidihoog tabab, siis õigesti tegutsedes võib see mööduda mõne tunniga:

  • Ootamatust hingamisraskusest on laps tavaliselt hirmunud ning seetõttu on kõige olulisem olla ise rahulik ning seejärel püüda rahustada ka last.
    Ära jäta last üksinda- vestle temaga, lohuta, võta ta sülle. 
  • Hoia teda istuvas asendis, et kergendada hingamist.
  • Lase tuppa võimalikult palju niiskust, sest niiske toaõhk soodustab parema enesetunde loomist.  Ava aknad, et värske jahe õhk pääseks tuppa, sest jahe õhk alandab limaskesta turset. Soojalt riidesse pandult võib olla lapsega avatud akna ees või minna temaga õue või rõdule.
  • Kui kodus on inhalaator, võib talle teha füsioloogilise lahusega auru. Inhalaatorist väljuv jahe aur aitab samuti limaskesta turset alandada ja muudab hingamise kergemaks. Lastele, kellel ägedad larüngiidid kipuvad korduma, määravad mõnikord arstid  ravimi, mida on võimalik manustada inhalaatori abil.
  • Kraanidest kuuma vee voolamisel täitub vannituba niiske auruga, milles viibimisega võib samuti enesetunnet parandada.
  • Paku lapsele joogiks piisavas koguses leiget jooki. 
  • Kui hoog väljendub väga tugevalt ja aurud hingamist ei kergenda, tuleks kutsuda kiirabi või pöörduda EMOsse.

Larüngiidile omane haukuv köha möödub korralikult ravides üldjuhul 2-3 päevaga. Kui arst määrab ravimi, tuleks seda teha vasavalt ettekirjutusele. Järele jäänud tavalist köha võib leevendada füsioloogilise lahuse auruga iga paari tunni tagant. Mõningane hääle kähedus võib kesta kuni 2 nädalat.